Zdrowe i białe zęby to efekt nie tylko regularnych wizyt u stomatologa, ale także odpowiedniej diety. Ważne jest więc, aby dbać o to, co spożywamy.
Dlaczego dieta ma tak duże znaczenie dla naszego uzębienia? Wyjaśnia doktor Natalia Rogulska z Warsaw Dental Center, specjalizująca się w leczeniu zachowawczym.
Próchnica może się rozwijać na skutek kilku głównych czynników:
- spożywania pokarmów sprzyjających próchnicy (wysoka zawartość węglowodanów, które są potrzebne bakteriom do przemian enzymatycznych);
- obecności mikroorganizmów w jamie ustnej;
- podatności zębów na demineralizację, związaną ze składem chemicznym;
- długości i częstotliwości ekspozycji na powyższe czynniki.
Podsumowując: dla rozwoju próchnicy potrzebujemy czasu, podatnych zębów, braku dbałości o higienę oraz niezdrowej diety. Czy tylko słodycze są problemem? Niestety, to nie tylko one. Coraz więcej młodych ludzi w wieku od 12 do 30 lat wymaga leczenia stomatologicznego, co jest m.in. spowodowane większym spożyciem napojów takich jak „cola”, słodkich soków czy wód smakowych. Choć nie postrzegamy ich jako „słodkości”, powinniśmy.
Dlaczego? W jamie ustnej naturalne pH wynosi ok. 6,5-7, ale po spożyciu jedzenia czy picia spada, by po ok. 30-60 minutach powrócić do normy. Każdy napój inny niż woda zmienia to pH. Gdy często pijemy niewielkie ilości słodkich napojów, pH w jamie ustnej nie ma szansy wrócić do normy, co stwarza idealne warunki dla bakterii. Bakterie te przetwarzają węglowodany i produkują kwasy, które wpływają na pH zębów.
Jeszcze gorszy wpływ mają napoje energetyczne. Oprócz wpływu na układ krążenia, ryzyka cukrzycy, nadwagi i innych chorób, „energetyki” przyczyniają się do „rozpuszczania” zębów. Ma to miejsce ze względu na ich niskie, kwasowe pH (2,0-4,0). Szkliwo rozpoczyna rozpuszczanie się już przy pH 5,5, a jeśli jest wzmocnione fluorem, przy 4,5. Kwasowość napojów energetycznych prowadzi do erozji, czyli rozpuszczania struktury zęba.
Efektem jest większa podatność zębów na nadwrażliwość i próchnicę. W badaniach zmiany były widoczne już po pięciu dniach picia „energetyków”, a skutki są trwałe.
Serdecznie zapraszamy na konsultacje u doktor Natalii Rogulskiej w Warsaw Dental Center!
Rezerwacja wizyt:
– telefonicznie pod numerem: 22 542 18 04
– mailowo: kontakt@warsawdentalcenter.pl
– oraz poprzez media społecznościowe.
Zapraszamy na Topiel 11 w stolicy!