Higienistka Oksana Revustka przed instruktażem higieny
Dlaczego Nitkowanie Jest Kluczowe?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dentysta podczas wizyt kontrolnych pyta o rutynowe czyszczenie nicią dentystyczną? A może słyszałeś od swoich przyjaciół i rodziny, którzy mówili o nitkowaniu dentystycznym jako części swojej rutyny dentystycznej?
„Nitkowanie” jest powszechnie omawianą praktyką w dziedzinie stomatologii, szczególnie w kontekście higieny jamy ustnej i zębów. Prawdą jest, że nitkowanie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zębów i ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. W tym artykule omówimy ten najbardziej niedoceniany nawyk higieny jamy ustnej i jego znaczenie.
Co to jest Nitkowanie?
Nitkowanie to technika, która pomaga usunąć wszystkie resztki jedzenia, płytkę nazębną i bakterie pozostające pomiędzy małymi szczelinami w zębach. Innymi słowy, jest to proces usuwania i usuwania resztek jedzenia, płytki nazębnej i bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Odbywa się to za pomocą nitkowatego narzędzia zwanego „nicią dentystyczną”.
Nawet jeśli dokładnie myjesz zęby i przestrzegasz rygorystycznej procedury szczotkowania dwa razy dziennie, nadal nie możesz całkowicie wyczyścić ani nawet dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. W gorszych przypadkach wszystkie osady, które utknęły między zębami, z czasem mogą odbić się na wyglądzie zębów.
Konsekwencje Zaniedbywania Nitkowania Dentystycznego
Zaniedbywanie czyszczenia nicią dentystyczną jako części codziennej rutyny dentystycznej może przyczynić się do:
Tarta
Brak nitkowania może spowodować gromadzenie się kamienia nazębnego na zębach, co prowadzi do ich stwardnienia. Gdy to się stanie, nie będziesz w stanie samodzielnie go usunąć i będziesz potrzebować pomocy dentysty lub higienistki stomatologicznej.
Choroby Dziąseł
Połączenie płytki nazębnej i kamienia nazębnego może powodować nadwrażliwość dziąseł, prowadząc do stanu zapalnego i zaczerwienienia. Wczesne stadia choroby dziąseł, znane również jako zapalenie dziąseł, można odwrócić, ale późniejsze stadia prowadzą do zapalenia przyzębia.
Ubytki
Próchnica zębów wynikająca z płytki nazębnej może prowadzić do powstawania dziur (zwanych również próchnicą) w zewnętrznej warstwie zębów, zwaną szkliwem. Nieleczone mogą powodować ból, infekcje i inne problemy zdrowia jamy ustnej.
Przewlekła Choroba
Czasami możesz zauważyć, że Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania. To oznaka zapalenia dziąseł i nieprawidłowego czyszczenia nicią dentystyczną. Z czasem zapalenie dziąseł może umożliwić przedostanie się płytki nazębnej i bakterii do krwi, co może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej w naczyniach i potencjalnie do chorób serca.
Osoby cierpiące na choroby dziąseł są o 20% bardziej narażone na rozwój chorób serca, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do przewlekłych schorzeń, takich jak choroby układu oddechowego, cukrzyca, choroba wieńcowa i reumatoidalne zapalenie stawów.
Brak nitkowania może prowadzić do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej, co powoduje nieświeży oddech. Na dłuższą metę płytka nazębna i resztki jedzenia mogą gromadzić się między zębami, powodując ich bladość i przebarwienia, które można przywrócić jedynie poprzez zabiegi wybielania zębów.
Jeśli planujesz włączyć nitkowanie do swojej rutyny higieny jamy ustnej, ćwicz szczotkowanie dwa razy dziennie i nitkowanie raz dziennie. Najlepiej najpierw nitkować, a potem szczotkować, a nie odwrotnie. Dlatego, że nitkowanie pomaga unieść i usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną między zębami. Jeśli najpierw szczotkujesz, a potem nitkujesz, resztki te pozostaną w ustach aż do następnego szczotkowania.