Chodzenie z nieświeżym oddechem jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także uciążliwe dla otaczających Cię osób.
Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest gromadzenie się zarazków i bakterii w jamie ustnej. Jeśli nie jest regularnie czyszczony, z czasem pojawia się schorzenie zwane cuchnącym oddechem lub utrzymującym się nieświeżym oddechem. Bez tej choroby jamy ustnej każdy może się obejść, ponieważ jest ona szczególnie uciążliwa dla osób, z którymi regularnie się kontaktujesz.
3 Niespodziewane przyczyny nieświeżego oddechu
1.Zła higiena jamy ustnej może powodować nieświeży oddech
Jednak ta konkretna przyczyna nie może być zbyt zaskakująca, ponieważ niemycie zębów nawet przez jeden dzień może sprawić, że ludzie, gdy cię zobaczą, uciekną w przeciwnym kierunku.
Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest gromadzenie się jedzenia w ustach. Za każdym razem, gdy jesz, drobne cząsteczki jedzenia mogą przykleić się do zębów, a czasami utknąć między nimi. Może to powodować gromadzenie się bakterii w jamie ustnej i wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
Szczotkowanie i nitkowanie po każdym posiłku pomaga usunąć te cząsteczki jedzenia, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się bakterii, które często prowadzą do nieświeżego oddechu.
Pij dużo wody, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi. Nawet jeśli nie możesz myć zębów zaraz po każdym posiłku, picie wody powinno pomóc w pozbyciu się resztek jedzenia. Spowoduje to mniejsze gromadzenie się bakterii, co z kolei zapobiegnie występowaniu nieświeżego oddechu. Lepiej pić wodę po posiłku niż słodkie napoje, gdyż cukier sprzyja rozwojowi bakterii.
2. Nieświeży oddech może być spowodowany alkoholem
Alkoholicy są jedną z najczęstszych osób cierpiących na nieświeży oddech, w tym szereg problemów zdrowotnych, które niekorzystnie wpływają na ich układ trawienny. Kiedy alkohol jest spożywany, przechodzi bezpośrednio do krwioobiegu przez jelito cienkie i wyściółkę żołądka.
Ta droga omija standardowy proces trawienia, co oznacza, że wszelkie szkodliwe substancje, które spożywasz, nie są prawidłowo rozkładane w łańcuchu trawiennym. Szkodzi to narządom wewnętrznym, w tym przełykowi, co również powoduje nieświeży oddech.
Alkohol powoduje nadmierne wymioty i odbijanie, co prowadzi do cofania się kwasów i substancji chemicznych z wnętrza organizmu, które przedostają się do ust. Zatem alkohol jest jednym z głównych źródeł nieświeżego oddechu.
3. Pomijanie śniadania może powodować nieświeży oddech
Ślina jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, która utrzymuje jamę ustną, przełyk i przewód pokarmowy w czystości. Przerwanie postu rano regeneruje ślinę, dzięki czemu układ trawienny może dalej wykonywać swoją pracę. Pomijanie śniadania zatrzymuje cały proces, wprowadzając do jamy ustnej pewne związki, które nie tylko prowadzą do suchości, ale także nieświeżego oddechu.