Koszt protezy zębowej. Od czego zależy?

Proteza zębowa to rozwiązanie dla osób, które utraciły własne zęby. Nazywana także sztucznymi zębami proteza zębowa stanowi część zamienną dla zębów własnych. Stosuje się ją w przypadku utraty zębów wraz z wiekiem, ale również u osób młodszych, gdy pojawiają się pojedyncze ubytki zębowe, np. na skutek choroby. Cena protez zębowych zależy przede wszystkim od ich rodzaju i określana jest przez stomatologa w trakcie przygotowywania planu leczenia.

Najtańsza proteza zębowa – czym jest i ile kosztuje?

Najtańsze uzupełnienia protetyczne dostępne na rynku to protezy akrylowe wyjmowane, wśród których wyróżnia się:

 • protezy akrylowe całkowite – stosuje się je w przypadku całkowitego bezzębia, bezzębnej szczęki lub żuchwy. W gabinecie prywatnym protezy całkowite tego typu na ogół mogą kosztować ok. 2000 zł, choć ich koszt uzależniony jest również od cennika ustalonego w danym miejscu;
 • protezy częściowe akrylowe stosowane w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Proteza częściowa nie jest jednak zbyt trwała i należy wymienić ją po 3 miesiącach na protezę docelową. Koszt takiej protezy rozpoczyna się od 1000 zł, a jej finalna cena zależy od wielkości uzupełnienia.

Ile kosztuje proteza szkieletowa?

Proteza szkieletowa ruchoma to rozwiązanie dla osób, którym brakuje kilku zębów, czy też mają rozległe ubytki niekwalifikujące się do uzupełnienia mostem. Rodzaje protez zębowych tego typu to:

 • protezy zębowe szkieletowe – wykonane są z płyty ze stopu metalu, na której osadzone są sztuczne zęby. Na miejscu utrzymują je specjalne klamry;
 • protezy zębowe bezklamrowe – nieco droższe rozwiązanie, w którym klamry zostały zastąpione przez mocowania teleskopowe, zasuwy lub zatrzaski. Wymagają okorowania zębów własnych pacjenta.

Protezy szkieletowe tego typu kosztują najczęściej od 1500 zł wzwyż.

Protezy stałe i protezy ruchome – ile kosztują?

Protezy zębowe stałe przymocowywane są trwale w jamie ustnej pacjenta i nie ma możliwości ich wyjmowania. Łączy się je za pomocą specjalnego cementu, mocowań lub śrub. Wśród nich wyróżnia się:

 • wkłady koronowe – stosowane w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości wykonania odbudowy zęba naturalnego. Używa się wówczas wkładów wykonanych z twardych materiałów imitujących tkankę korony zębowej;
 • korony – stosowane zazwyczaj po leczeniu kanałowym i przy dość dużym zniszczeniu czy też usunięciu zębów. Mogą zostać osadzone na wkładzie koronno-korzeniowym;
 • wkłady koronno-korzeniowe – rozwiązanie stosowane w przypadku dużego lub całkowitego zniszczenia korony zęba;
 • mosty protetyczne – zastępujące brak jednego lub kilku zębów, dla których filarami są zęby własne pacjenta lub wszczepione implanty;
 • protezy zębowe nakładkowe – osadzane są na uzębieniu resztkowym, zapewniając jednocześnie wyższy komfort użytkowania w porównaniu z protezą całkowitą czy częściową i zdecydowanie lepszą estetykę. Warto jednak pamiętać, że proteza zębowa nakładkowa wymaga zachowania dokładnej higieny i częstszych wizyt kontrolnych. W przeciwnym wypadku konieczna może być naprawa protezy lub jej wymiana;
 • implanty – rodzaj sztucznych zębów mocowanych na śrubach wkręcanych w kość jamy ustnej. Rozwiązanie obecnie uznawane za najwygodniejsze i najbardziej naturalne dla pacjenta, choć o dość wysokiej cenie.

Protezy ruchome są znacznie tańsze niż stałe. Ich ceny rozpoczynają się od 1000 zł wzwyż, a koszt protezy teleskopowej czy też zatrzaskowej wykorzystującej dwa rodzaje koron może sięgnąć ok. 2500 zł. Uzupełnienie jednego brakującego zęba to wydatek, który może wahać się od 2500 do 4000 zł, w zależności od użytych materiałów. Cena mostu okrężnego maksymalnie rozbudowanego mocowanego na implantach może zaczynać się od 6000 zł w górę. Jednak komfort użytkowania tego rodzaju uzupełnień oraz efekty estetyczne są nieporównywalnie wyższe.

Jaki jest koszt protezy stałej?

Ceny protez stałych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Na cenę ostateczną wpływ mają:

 • rodzaj rozwiązania protetycznego najwłaściwszego dla pacjenta;
 • lokalizacja i jakość filarów, na których opiera się proteza;
 • liczba brakujących zębów;
 • wszczepienie implantów w miejsce braków w uzębieniu;
 • marka użytych implantów;
 • rodzaj materiału, z którego wykonane są łączniki protetyczne;
 • wielkość mostu protetycznego;
 • rodzaj materiału, z którego został wykonany most protetyczny;
 • ewentualna konieczność odbudowy kości szczęki.

Na ostateczną cenę uzupełnień protetycznych w jamie ustnej składa się więc tak wiele kwestii, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje proteza zębowa. Wyboru stałej protezy lub protez ruchomych należy dokonać, uwzględniając wady i zalety każdego z tych uzupełnień i dopasowując je do swojego budżetu.

Ile kosztuje najtańsza i najdroższa proteza na implantach?

Uzupełnienia protetyczne osadzone na implantach to rozwiązanie dla osób, których naturalne zęby zostały usunięte na skutek chorób czy powikłań po leczeniu. Stosuje się je zarówno w przypadku utraty pojedynczego zęba, jak i braku większej ich liczby.
W przypadku rekonstrukcji pojedynczego zęba (korona, łącznik i implant) cena zazwyczaj sięga ok. 4000 zł. Dużo droższy jest most protetyczny osadzony na kilku implantach. Tu koszty leczenia zaczynają się od 9000 zł.

MediRaty – atrakcyjna opcja finansowania implantów

MediRaty są nowatorskim programem finansowania płatnych usług medycznych. To doskonałe rozwiązanie dla pacjenta, który chce zadbać o piękny uśmiech i zdrowe zęby, bez zbędnego obciążania budżetu domowego i ograniczeń czasowych związanych z długim oczekiwaniem w kolejkach. Z programu można skorzystać również w ramach usług oferowanych przez Warsaw Dental Center. Zapraszamy do skontaktowania się z warszawską kliniką w celu ustalenia terminu wizyty umożliwiającej odzyskanie pełnego uzębienia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa