Korony zębowe oraz mosty są trwałymi rozwiązaniami protetycznymi, które łączy się z istniejącymi zębami lub implantami. W przeciwieństwie do protez zębowych, które można codziennie wyjmować i czyścić, korony mogą być zdjęte jedynie przez dentystę.
Czym są korony zębowe?
Korona zębowa stanowi idealne rozwiązanie dla uszkodzonych zębów, zapewniając im kompleksowe pokrycie. Jej główną funkcją jest wzmacnianie i ochrona zęba. Dodatkowo poprawia estetykę i wyrównuje jego wygląd. Korony mogą być stosowane również na implantach. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak porcelana, ceramika, złoto, akryl czy stop żelaza. Korony ceramiczne i porcelanowe mogą być dostosowane do naturalnego odcienia pozostałych zębów, zapewniając harmonijny efekt estetyczny.
Korony zębowe i ich rodzaje
Podział koron zębowych dokonuje się w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Oto ich rodzaje:
- Korony porcelanowe – mogą być wykonane na podbudowie metalowej lub ceramicznej. Korony z rdzeniem metalowym zaleca się szczególnie dla zębów bocznych
- Korony porcelanowe na podbudowie złoconej – zaleca się je dla pacjentów, których zęby są bardzo zniszczone, ze względu na silne działanie przeciwpróchnicze złota
- Korony pełnoceramiczne – cechują się niezwykłą estetyką. Dzięki swojemu wyglądowi są trudne do odróżnienia od naturalnych zębów. Tego typu korony powszechnie stosuje się do uzupełnień zębów przednich
- Korony pełnometalowe – obecnie stosowane są znacznie rzadziej
- Korony kompozytowe i akrylowe – służą jako tymczasowe rozwiązanie. Niemniej jednak, jeśli u pacjenta nie można zastosować koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału), możliwe jest uzupełnienie stałe koronami kompozytowymi lub akrylowymi
Korony zębowe – kiedy są potrzebne?
Korony zębowe są używane jako uzupełnienie protetyczne, szczególnie w przypadku zębów poddanych leczeniu endodontycznemu (kanałowemu). Oprócz tego, znajdują one zastosowanie przy wrodzonym braku szkliwa, a także służą do odbudowy zębów uszkodzonych lub zniszczonych. Istnieje kilka sytuacji, w których zaleca się stosowanie koron zębowych:
- Ochrona słabego zęba przed złamaniem
- Umocowanie mostu dentystycznego
- Pokrycie implantu stomatologicznego
- Korekta zniekształconego zęba
Korony zębowe są więc nie tylko środkiem do przywracania estetyki i funkcji zgryzu, ale również służą ochronie i stabilizacji zębów oraz innych protetycznych rozwiązań.
Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych
Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym dentysta ocenia, czy stan pozostałego zęba umożliwia wykonanie na nim korony. Korony zębowe nie są zalecane w przypadku:
- Pozostałość zęba znajdującego się nad dziąsłem wynosi mniej niż 2-3 mm
- Zęby są silnie zniszczone przez próchnicę, dotykającą poziomu dziąsła lub sięgającej jeszcze głębiej
W powyższych sytuacjach stomatolog najczęściej zleca wydłużenie korony klinicznej danego zęba, po czym wykonywana jest korona tymczasowa. Po upływie pół roku dentysta przygotowuje koronę porcelanową do założenia.
Czy korony zębowe są trwałe?
Trwałość koron zębowych w głównej mierze zależy od precyzji i umiejętności dentysty. Istotne jest dokładne wykonanie zabiegu oraz zastosowanie odpowiednich technik dentystycznych. W przypadku dobrze wykonanej korony można oczekiwać, że posłuży ona nawet przez 10-15 lat.