Hemisekcja zęba pozwala na uniknięcie ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia jego korony i korzenia. W trakcie zabiegu hemisekcji usuwane są bowiem jedynie patologicznie zmienione części zęba, w tym fragmentów korzenia oraz odpowiadającej im korony. Zdrowe pozostałości zęba w jamie ustnej służą natomiast za podstawę do umieszczenia na nich odbudowy protetycznej. Jak wygląda zabieg hemisekcji, jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do jego przeprowadzenia – oto najistotniejsze informacje.
Co to jest hemisekcja zęba?
Hemisekcja jest zabiegiem stomatologicznym, w trakcie którego usuwana jest część zęba (korzenia oraz odpowiadającego mu fragmentu korony). Zdrowe części pozostawia się w jamie ustnej i używa jako podstawy dla odbudowy protetycznej.
Hemisekcję można wykonać:
- na zębach wielokorzeniowych – przedtrzonowych oraz trzonowych – które uległy znacznemu zniszczeniu w wyniku głębokiej próchnicy,
- w przypadku braku możliwości leczenia kanałowego,
- w stanach zapalnych wierzchołków korzeniowych i zmianach okołowierzchołkowych,
- przy mechanicznych złamaniach pionowych zęba.
W jaki sposób przebiega hemisekcja zęba?
Hemisekcję poprzedza wykonania zdjęcia RTG zęba, na którym planowany jest zabieg. Po znieczuleniu miejscowym pacjenta, stomatolog wiertłem odcina część przeznaczoną do usunięcia i kleszczami wyciąga ją wraz z korzeniem. W razie konieczności zakładane są szwy.
Zdrowa część zęba zostaje poddana leczeniu endodontycznemu. Po ok. 6 tygodniach od jego zakończenia, można na koronie osadzić wkład koronowo-korzeniowy, cementując go w pozostającej części korzenia. Stanowi on podstawę do odbudowy zęba przy użyciu korony protetycznej. Osadzana jest ona po upływie kolejnych 2-4 tygodni od zacementowania wkładu.
Wskazania do hemisekcji zęba
Zabieg hemisekcji przeprowadza się w przypadku:
- braku możliwości leczenia kanałowego korzeni, nadmiernie zniszczonych przez próchnicę;
- gdy występuje stan zapalny wierzchołków korzeni, które nie reagują na leczenie zachowawcze;
- mechanicznych urazów zęba, jak złamanie czy pęknięcie w płaszczyźnie pionowej, obejmujące koronę oraz jeden z korzeni;
- chorób periodontologicznych, jak procesy rozwijające się w obrębie rozwidleń korzeni;
- pionowych ubytków kości wyrostka zębodowołego;
- powikłań, które występują po leczeniu endodontycznym.
Warto także wiedzieć, że hemisekcja jest uznawana za jeden z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych zabiegów w leczeniu stomatologicznym.
Przeciwwskazania do hemisekcji zęba
Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu hemisekcji są takie czynniki jak:
- niekorzystna budowa anatomiczna zęba, na przykład zbyt krótkie korzenie, wydłużona korona czy nietypowy stosunek długości obu tych części względem siebie;
- brak możliwości osadzenia odbudowy protetycznej na pozostawionej części zęba, np. na skutek trudnego dostępu;
- nadmierne rozchwianie zębów będące efektem nieleczonych i lekceważonych chorób przyzębia;
- nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne, które obejmowało więcej niż jeden korzeń zęba oraz powikłania po leczeniu kanałowym występujące w obrębie korzeni.
W zależności od indywidualnego stanu pacjenta oraz planowanego leczenia protetycznego, stomatolog może również zaproponować inny sposób leczenia niż hemisekcja, nawet jeśli pozornie istnieją możliwości i wskazania do jej przeprowadzenia.
Postępowanie po zabiegu hemisekcji zęba
Warto pamiętać, że aby skrócić okres rekonwalescencji po wykonaniu hemisekcji i uniknąć powikłań, istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, w tym:
- stosowanie zimnych okładów;
- spożywanie pokarmów i napojów o neutralnych temperaturach przez parę godzin po zabiegu;
- w razie konieczności – stosowanie przepisanych przez dentystę leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.
Ząb zakwalifikowany przez stomatologa do hemisekcji powinien zostać jak najszybciej poddany temu zabiegowi. Pozwala to bowiem na uratowanie go przed ekstrakcją oraz zdarzającymi się jej konsekwencjami, jak suchy zębodół, ropne zapalenie czy przedłużające się krwawienie. Zabieg hemisekcji zapobiega również zagrożeniom, jakie stanowią zmiany próchnicze nie tylko dla sąsiadujących tkanek, ale wielu innych narządów organizmu, co może prowadzić do znacznie poważniejszych chorób. Odbudowa protetyczna osadzona na zdrowej części zęba gwarantuje pełną rekonstrukcję, zarówno funkcjonalną, jak i estetyczną, nawet w przypadku jego rozległych zniszczeń.
Gdzie przeprowadzić hemisekcję zęba?
Warsaw Dental Center to warszawska klinika stomatologiczna, gdzie przeprowadzane są zabiegi hemisekcji i leczenie protetyczne pozwalające odzyskać komfort życia i piękny uśmiech. Każdy przypadek traktowany jest odrębnie, a wieloletnie doświadczenie pracujących w WDC profesjonalistów pozwala na skuteczne wykonanie całego procesu rekonstrukcji zęba w komfortowej atmosferze. Ceny usunięcia chorych części zęba oraz dalszego leczenia protetycznego ustalane są w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjentów.