Currently set to Index
Currently set to Follow

Endodoncja Warszawa

Endodoncja. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy w zębie doszło do nieodwracalnych zapaleń miazgi. Polega na usunięciu miazgi zęba z jego korzeni i zastąpienie takim wypełnieniem, które zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii.
więcej

Endodoncja – Leczenie kanałowe

Stomatologia zachowawcza, która obejmuje eliminację próchnicy i wypełnienie ubytków zębowych specjalnym materiałem, to pierwsza faza leczenia zębów. Kolejnym jest endodoncja, czyli leczenie kanałowe – najczęściej będące skutkiem zaniechania leczenia próchnicy – kiedy bakterie penetrują w ząb, doprowadzając do stanu zapalnego. Może się ona rozwijać zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych. Te zęby także wymagają leczenia kanałowego, dlatego endodoncja stanowi również ważny element dziedziny, jaką jest stomatologia dziecięca.

Endodoncja Warszawa - Leczenie kanałowe Warszawa

Leczenie kanałowe. Proces leczenia

Leczenie kanałowe wskazane jest, gdy dochodzi do choroby miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. Tym dolegliwościom często towarzyszy ból. Może je zdiagnozować dentysta pierwszego kontaktu i skierować pacjenta na leczenie kanałowe pod mikroskopem, które przeprowadza endodonta. Endodoncja to dziedzina zajmująca się zapobieganiem lub eliminowaniem stanu zapalnego miazgi. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów i polega na: poszerzeniu kanałów, ich odpowiedniej dezynfekcji oraz wypełnieniu powstałej przestrzeni. Nowoczesna endodoncja wykorzystuje mikroskop, narzędzia maszynowe i specjalne urządzenia do wypełniania kanałów.

Endodoncja. Diagnostyka

Leczenie kanałowe jest poprzedzone dokładną diagnostyką, co pozwala skutecznie pozbyć się przyczyn chorób miazgi. Podczas pierwszej wizyty lekarz stawia wstępną diagnozę popartą badaniem radiologicznym – w zależności od potrzeb jest to zwykłe badanie RVG albo tomografia komputerowa. Tomografia wiązki stożkowej (CBCT) to szybkie, bezinwazyjne i precyzyjne badanie, ułatwiające dentyście zaplanowanie przebiegu leczenia kanałowego. Na życzenie pacjenta przeprowadzane jest ono w znieczuleniu miejscowym, które całkowicie eliminuje wystąpienie nieprzyjemnego bólu. Podczas wizyty lekarz korzysta z mikroskopu z wbudowaną kamerą – pozwala to na nagrywanie zabiegów na żywo i robienie zdjęć. Ważne jest nadanie kanałom odpowiedniego kształtu, a do tego niezbędne są nowoczesne narzędzia maszynowe. Dzięki tym innowacjom lekarz przeprowadza odbudowę zęba podczas wizyty (trwa ona zazwyczaj od jednej do dwóch godzin, w zależności od rodzaju leczonego zęba), dbając o komfort pacjenta oraz minimalizując ryzyko złamania.

Odbudowa protetyczna

Po przeprowadzeniu leczenia kanałowego ząb wymaga stworzenia odbudowy protetycznej. Jej rodzaj uzależniony jest od stopnia zniszczenia tkanek zęba. Klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center proponuje pacjentom odbudowy, które wykonywane są w ciągu kilkudziesięciu minut dzięki wykorzystaniu technologii CAD/CAM. Zęby leczone kanałowo są znacznie bardziej podatne na złamania, dlatego tak ważne jest ich wzmocnienie i odbudowa jak najkrótszym czasie. Nasi lekarze do każdego przypadku podchodzą indywidualnie – wierząc, że holistyczny model leczenia pozwala zakończyć je sukcesem. Dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań oferowanych przez współczesną endodoncję i protetykę, jesteśmy w stanie uratować większość zębów. Lekarz zaleca właściwą profilaktykę – monitorowanie stanu uzębienia podczas wizyt kontrolnych co sześć miesięcy, podczas których oceniana jest szczelność odbudowy i wykonywane są zdjęcia radiologiczne.

Objawy, które sugerują konieczność przeprowadzenia leczenia endodotycznego

Jakie są najczęstsze objawy, które sugerują konieczność przeprowadzenia leczenia endodotycznego? Przede wszystkim ból – występujący samoistnie lub pod wpływem bodźców. Przykładem mogą być temperatury czy słodkość spożywanego jedzenia oraz obrzmienie dziąsła czy przetoka. Te symptomy powinny być jak najszybciej skonsultowane przez stomatologa (stomatologia zachowawcza), który zleca leczenie endodotyczne. Zęby które uległy urazowi lub mają złamane ściany wymagają leczenia kanałowego. Zdarza się, że choroby miazgi przebiegają bezobjawowo i są wykrywane przypadkowo podczas rutynowej kontroli. W takich przypadkach, mimo niewystępowania dolegliwości bólowych, również należy poddać się leczeniu kanałowemu. W przeciwnym razie bakterie będą niszczyć tkanki dookoła zęba i w rezultacie może okazać się, że konieczne będzie jego usunięcie. Warto pamiętać, że ząb podczas stanu zapalnego może wywoływać infekcję pozostałych narządów – bakterie przedostają się z krwią, niszcząc nasz organizm. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie stanów zapalnych z jamy ustnej. Leczenie kanałowe jest najprostszą i najtańszą metodą pozwalającą na zachowanie własnych zębów.

Warto obalić też narosłe wokół tej metody mity – dzisiejsza stomatologia eliminuje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnego bólu (pacjenci cierpiący na dentofobię mogą poddać się zabiegowi w znieczuleniu ogólnym), a także nie doprowadza do wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych wywołanych przez leczenie endodontyczne. Przeciwnie – prawidło wykonany zabieg likwiduje potencjalne stany zapalne.

Lekarz prowadzący zespół endodontów Warsaw Dental Center

W klinice Warsaw Dental Center lekarzem prowadzącym zespół endodontów jest doktor Urszula Leończak. Doktor Leończak ukończyła warszawską Akademię Medyczną. Następnie kontynuowała edukację na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie. W 2018 roku zdobyła tytuł Master of Endodontics (Msc). Ciągle podnosi swoje kwalifikacje. Sama też prowadzi szkolenia dla polskich i zagranicznych lekarzy. Jej wiedza, pasja, innowacyjne podejście do współczesnej endodoncji doceniane jest przez środowisko naukowe. Pacjenci doceniają jej empatię i pełne zrozumienie ich problemów.

Lek. dent. MSc
Urszula Leończak

Specjalizuje się w zabiegach z zakresu endodoncji (leczeniu kanałowym)

Warsaw Dental Center logo www

 

Napisz do nas!

 

Przekazane przez Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez Warsaw Dental Center sp. z o.o. sp k., Topiel 11, 00-342 Warszawa NIP 1182180875, REGON w celach związanych z udzieleniem odpowiedzi na Państwa żądanie zgłoszone za pośrednictwem formularza kontaktowego. Przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora danych dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, lub sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Odbiorcami danych mogą być podmioty zajmujące się obsługą informatyczną lub marketingową administratora danych. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu udzielenia odpowiedzi na Państwa żądanie. Więcej informacji zostało zawartych w dokumencie „Informacje od administratora danych osobowych”.


 

Umów się na wizytę w naszej klinice

 

+48 22 542 18 04
× WDC: Porozmawiaj z ekspertem