Wysokie kwalifikacje, doświadczenie, kursy pozwalające na wprowadzanie najnowocześniejszych metod leczenia – tak pracują dziś najlepsi dentyści. Aby móc cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem, należy wybrać klinikę, ciesząca się renomą i uznaniem pacjentów.
Czy warto oszczędzać na dentyście? Z tym dylematem codziennie mierzy się wiele osób, którym leży na sercu utrzymywanie higieny jamy ustnej w dobrej kondycji. Mogłoby się wydawać, że jeśli pamiętamy o porannej i wieczornej higienie i nie bolą nas zęby, wszystko jest w porządku i możemy pozwolić sobie na nieregularne przeglądy. Najlepiej – u specjalisty, który prawdopodobnie nie zasłużył na tytuł dentysty roku, ale za to oferuje niskie ceny za swoje usługi, no i przecież nie potrzebujemy pilnej pomocy, więc po co przepłacać?
To niestety tylko pozorna oszczędność, a konsekwencje takiego myślenia mogą być zgubne. W grę wchodzą nie tylko kwestie estetyki, ale przede wszystkim – zdrowia. Nawet najmniejsze zaniedbania z czasem zmieniają się w poważne problemy i zamiast zyskać, tracimy. A przecież wystarczała właściwa profilaktyka – polegająca na regularnych, nie rzadziej niż co pół roku, przeglądach w gabinecie stomatologicznym.
Zgodnie z popularnym mitem nie warto przepłacać, a tańszy produkt może z powodzeniem spełniać funkcje droższego odpowiednika. Taka zasada jest prawdziwa, ale tylko w przypadkach, gdy różnica cen mieści się w przedziale kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych. Jeśli skusimy się na pralkę za 500 zł, nie będzie ona posiadała tych funkcjonalności co ta warta cztery razy tyle. To sama zasada dotyczy dbania o zdrowie, w tym – zdrowy uśmiech. Przede wszystkim należy rozprawić się z przekonaniem, że w Polsce za usługi dentystyczne płacimy szczególnie dużo. Wręcz przeciwnie – nie jest tajemnicą, że np. mieszkańcy Niemiec, a nawet Stanów Zjednoczonych, chętnie korzystają z oferty naszych stomatologów. Powód? Tam ceny tych samych usług dentystycznych są cztery lub pięć razy wyższe.
W ogóle na tle Europy w Polsce ceny zabiegów stomatologicznych sytuują się na średnim poziomie. I nie wynikają z chęci zarobku danego specjalisty, lecz są sumą kosztów, które składają się na jego pracę. Ważną ich składową są nakłady poniesione na podnoszenie kwalifikacji dentystów – szkolenia, seminaria etc. A to wszystko po to, by być na bieżąco z najnowocześniejszymi rozwiązaniami z branży medycznej. To oczywiście przekłada się na ostateczną cenę zabiegów, ale zarazem daje gwarancję, że będzie ona na najwyższym poziomie. Przykład? Jedna z najpopularniejszych form korekty uśmiechu – ortodoncja. Często rodzice, szukając specjalisty, który wyleczy wady zgryzu ich dzieci, sugerują się ceną. Niesłusznie, bo źle przeprowadzone leczenie ortodontyczne ma poważniejsze skutki w przyszłości – zdrowotne, a więc i finansowe. Konieczność jego ponowienia naraża pacjenta na kolejny stres, a także obciąża budżet.
Piękne, zdrowe zęby to domena ludzi sukcesu. Dobra praca, związki, przyjaźnie – podobno o tym, czy staną się naszym udziałem, decyduje to, jak zostaniemy ocenieni przez nowo poznane osoby już w pierwszych sekundach spotkania. Na co zwracamy uwagę? Najpierw na wygląd, a więc i stan uzębienia – to nasza wizytówka. Dlatego decydując się na leczenie stomatologiczne, nie warto szukać półśrodków. Należy korzystać z usług wysokiej klasy specjalistów, tak, by móc cieszyć się spektakularnym efektami przez wiele lat.