Historia sukcesu pacjenta dr Natalii Rogulskiej
Licówki kompozytowe, znane również jako bonding zębów, stanowią metodę odbudowy zębów, często stosowaną jako alternatywa dla licówek ceramicznych (porcelanowych). Zadaliśmy naszemu zespołowi najlepszych specjalistów w Warszawie, m.in. dr. Natalii Rogulskiej pytania, które zapoznają Was z tematem bondingu.
Bonding zęba to małoinwazyjna procedura, mająca na celu poprawę estetyki jednego lub kilku zębów, wykorzystująca materiał kompozytowy. Warto podkreślić, że kompozyty te doskonale naśladują strukturę tkanek zęba, składając się z precyzyjnie połączonych różnych składników chemicznych.
Jakie są zalety bondingu?
Jak twierdzi dr. Natalia Rogulska, jednym z atutów licówek kompozytowych jest ich doskonałe dopasowanie do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu uzyskuje się harmonijny, zachwycający efekt.
Bonding zębów zdobywa obecnie coraz większą popularność, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom estetyki oraz szybkość wykonania. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na korzyść tej metody jest zdecydowanie niższy koszt w porównaniu do tradycyjnych licówek ceramicznych (porcelanowych), co czyni tę metodę bardziej ekonomiczą.
Kiedy warto rozważyć bonding zębów?
Spytaliśmy o to najlepszych lekarzy z serca Warszawy – Warsaw Dental Center. Najczęstszym wskazaniem do tego zabiegu są powierzchniowe uszkodzenia w obrębie korony, zwłaszcza wszelkiego rodzaju ubytki, ułamki, czy pęknięcia. W przypadku niewielkich uszkodzeń, zamiast stosowania korony lub licówki, można nałożyć specjalny materiał kompozytowy, który łączy się z twardą tkanką korony, doskonale do niej przylegając. Bonding zębów może być również realizowany ze względów estetycznych, takich jak przebarwienia pojedynczych zębów, drobne różnice w ich długości czy szerokości. Procedura jest stosowana m.in. w przypadku diastem, a także w celu eliminacji przerw między zębami.
Doktor Natalia Rogulska podkreśla, że podczas zabiegu nie zachodzi konieczność ingerencji w naturalną strukturę zębów. Dzięki temu jest to procedura odwracalna, polecana dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na ostateczne rozwiązania, lub obecnie nie stać ich na porcelanowe licówki. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny i prosty do przeprowadzenia, co potwierdziliśmy licznymi zabiegami wykonanymi w Warsaw Dental Center i uśmiechami wielu zadowolonych pacjentów z Warszawy i całej Polski. Stanowi to znaczący atut dla tych, którzy nie mogą lub nie powinny w danym momencie korzystać z znieczulenia. Warto jednak pamiętać, że bonding zębów nie jest rozwiązaniem tak trwałym jak licówki czy korony, dlatego co kilka lat może wymagać powtórzenia.
Jakie są efekty oraz trwałość bondingu?
Stosowanie odbudów z materiałów kompozytowych może stanowić alternatywę dla licówek. Ta metoda nie jest tak trwała jak licówka porcelanowa, ale umożliwia delikatną modyfikację kształtu i wyglądu zębów. Bonding umożliwia ukrycie drobnych ułamków, oraz innych uszkodzeń mechanicznych, bez konieczności szlifowania korony, jak to jest wymagane przy stosowaniu porcelanowych licówek. Oczywiście efekt nie jest trwały. Z czasem zęby mogą ulegać uszkodzeniom, przebarwiać się i tracić początkowy efekt. Regularne wizyty kontrolne są warunkiem utrzymującym efekt zabiegu. W Warsaw Dental Center żywotność odbudowy z materiału kompozytowego szacujemy na około trzy, do pięciu lat.
Zabieg bondingu jest często mylony z wybielaniem. Różnica polega na tym, że przy wybielaniu zęby rozjaśniane są poprzez zastosowanie preparatu chemicznego. Przy bondingu odcień zęba można zmienić tylko minimalnie przez nałożenie warstwy materiału kompozytowego. Aby uzyskać większą różnicę koloru potrzebna jest o wiele większa warstwa materiału, co dałoby nienaturalny efekt. Warto zauważyć, że zabieg bondingu zębów najczęściej stosuje się na pojedynczych zębach, które uległy uszkodzeniu lub mają trwałe przebarwienia, podczas gdy wybielanie jest stosowane na wszystkich zębach.
Jakie są przeciwwskazania do bondingu zębów?
Aby przeprowadzić zabieg zęby muszą być pozbawione próchnicy, a przyzębie nie powinno mieć cech zapalnych. U pacjentów z bruksizmem, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niekontrolowane zgrzytanie lub zaciskanie zębów może znacznie wpłynąć na trwałość efektu. Takim pacjentom należy zapewnić specjalną szynę ochronną oraz częste wizyty kontrolne. U pacjentów palących papierosy, ze względu na ryzyko przebarwień, zaleca się wykonanie licówek. Przed przystąpieniem do zabiegu zalecamy skonsultować się z jednym doświadczonych lekarzy Warsaw Dental Center, którzy ocenią stan jamy ustnej oraz omówią możliwe przeciwwskazania.
Bonding a licówki
Przy wyborze metody odbudowy zębów, istotne jest uwzględnienie, że ostateczna decyzja w Warsaw Dental Center zawsze należy do pacjenta. Niemniej jednak zaleca się wysłuchanie opinii lekarza.
Dla pacjentów młodych, których zęby są zdrowe, a funkcja zgryzu jest zachowana, a celem jest jedynie poprawa drobnych wad estetycznych, bonding może być skutecznym rozwiązaniem. W przypadku kompleksowej odbudowy zniszczonych zębów warto rozważyć inwestycję w odbudowę porcelanową, która daje bardziej spektakularne i trwałe efekty.
Cena bondingu Warszawa
W naszej Warszawskiej klinice cena bondingu wynosi tysiąc złotych za jeden ząb. Na konsulatacji lekarz dokładnie wyjaśnia całą procedurę, ocenia stan zębów i określa koszt na podstawie ilości zębów, na których przeprowadzony zostanie zabieg.
Artykuł napisany 27.01.2024 i zaktualizowany 30.06.2024 w oparciu o najnowszą technologię i badania.