Koferdam – to wyraz brzmiący egzotycznie, który odnosi się do arkusza silikonowej gumy, w którym za pomocą specjalnego dziurkacza wycina się otwór w miejscu leczonego zęba. Utrzymuje się go dzięki zestawowi dedykowanych klamer, a całość stabilizuje się poza jamą ustną za pomocą metalowej lub plastikowej ramki.
Zakładanie koferdamu
Proces zakładania koferdamu trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund.
Funkcje i zastosowanie koferdamu
Koferdam znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach współczesnej stomatologii, obejmując leczenie zachowawcze, leczenie kanałowe (endodoncję) oraz protetykę (często przy cementowaniu koron i licówek).
Podstawową funkcją koferdamu jest izolacja leczonego zęba od napływu śliny. Nowoczesne materiały do wypełnień, takie jak kompozyty, wymagają bezwzględnej suchości dla utrzymania szczelności, co jest trudne w wilgotnym środowisku jamy ustnej, szczególnie podczas pracy na głęboko położonych zębach trzonowych.
W przypadku konieczności użycia piaskarki abrazyjnej (np. w przypadku głębokich ubytków próchnicowych), koferdam chroni dziąsła przed podrażnieniem, które mogłoby uniemożliwić trwałe wypełnienie ostateczne. Praca z koferdamem przekłada się na jakość i trwałość wypełnień.
Jedną z częstych przyczyn niepowodzenia w leczeniu kanałowym jest zainfekowanie systemu kanałów korzeniowych bakteriami z jamy ustnej, co można zapobiec za pomocą koferdamu. Ponadto stanowi on skuteczną ochronę dla wrażliwych tkanek jamy ustnej, szczególnie podczas opracowywania kanałów, gdy konieczna jest częsta i obfita dezynfekcja.
Koferdam jest wykorzystywany głównie podczas leczenia kanałowego (endodontycznego), gdzie jego rolą jest również ochrona pacjenta przed możliwością połknięcia narzędzi używanych podczas precyzyjnego leczenia.
Lekarz, korzystając z koferdamu, może skupić się wyłącznie na leczonym zębie, co zapewnia komfort pracy, szerokie pole widzenia, oraz eliminuje konieczność ciągłej wymiany wilgotnych wałeczków z ligniny czy parowania lusterka. To wszystko przekłada się na skrócenie czasu leczenia i ułatwia osiągnięcie zamierzonego celu, jakim jest szczelne i trwałe wypełnienie.
Dla pacjenta koferdam umożliwia „odizolowanie się od otoczenia” oraz poczucie pełnego bezpieczeństwa podczas zabiegu, często kończąc się nawet zaśnięciem na fotelu stomatologicznym!
Przeciwwskazania
Stosowanie koferdamu nie jest ograniczone przez przeciwwskazania. W przypadku pacjentów uczulonych na lateks, dentysta może zastosować bezlateksową gumę.
Dla pacjentów cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych, należy szczególnie dbać o odpowiednie ułożenie gumy, aby nie zakryć nosa i nie utrudnić oddychania.
W naszej klinice stomatologicznej zapewniamy komfortowe i bezstresowe leczenie, korzystając z koferdamu.