Dieta na piękny uśmiech: co jeść, by mieć zdrowe zęby

Dlaczego czekolada niszczy zęby, a żucie gumy prowadzi do uszkodzenia stawu, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na nasz uśmiech? Co warto jeść, by cieszyć się nim przez lata? Pytamy o to doktor Urszulę Leończak z Warsaw Dental Center.

NIERÓWNE, PRZEBARWIONE, SZARE – zaniedbane zęby sprawiają, że trudniej nawiązujemy relacje z innymi ludźmi. A piękny uśmiech jest przecież naszą wizytówką, ułatwiającą osiągnięcie sukcesu zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Nic dziwnego, bo proporcjonalne, białe, równe zęby są postrzegane jako atrakcyjne. Marzenia o ich idealnym wyglądzie spełniają Hollywood lub italian smile. Uśmiech hollywoodzki to śnieżnobiałe, równe zęby o tej samej długości. Italian smile jest bardziej naturalny – zęby mają różne kształty i kolory.

NA WYGLĄD ZĘBÓW WPŁYWAJĄ WIEK, PŁEĆ I CECHY DZIEDZICZNE.

Ich zmienić nie można. Ale dieta i styl życia także mają znaczenie. Niedostateczna higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju próchnicy, odkładania się kamienia i osadu na zębach. 70 proc. sukcesu to odpowiednia technika mycia. Najskuteczniejsze są szczoteczki elektryczne i soniczne. Należy też zaopatrzyć się w nici dentystyczne, irygatory i płyny do płukania jamy ustnej.

RÓWNIE WAŻNE SĄ REGULARNE WIZYTY W GABINECIE DENTYSTYCZNYM.

Nie czekajmy na pierwszy ból. Kontrola u lekarza powinna odbywać się co sześć miesięcy. Pierwszym etapem radzenia sobie z problemami jamy ustnej jest czyszczenie zębów z kamienia i osadu, a najprostszym zabiegiem upiększającym uśmiech – wybielanie. Jednak tylko wtedy, gdy poddajemy się mu pod kontrolą dentysty, mamy gwarancję, że nie unikniemy uszkodzenia szkliwa. Uwaga: coraz powszechniejsza jest bleachorexia, czyli zaburzenie polegające na zbyt częstym wybielaniu zębów. Aby uniknąć nadmiernego wybielania, korzystajmy z porad profesjonalistów.

KOLEJNY KROK TO ZASTĄPIENIE WŁASNYCH ZĘBÓW SZTUCZNYMI. 

Panuje mit, że by uzyskać piękniejszy uśmiech, lepiej usunąć wszystkie zęby i wstawić implanty. Oczywiście jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, by skorzystać z rad najlepszych protetyków, którzy sprawią, że będzie to wyglądać naturalnie. Jeśli zdecydujemy się na korony, licówki albo implanty, ich trwałość wynosi 10-15 lat przy regularnych wizytach u dentysty oraz zabiegach higienicznych. Piękne zęby są więc efektem
codziennej pielęgnacji w domu, zrównoważonej diety i konsultacji ze specjalistą. A gdy zęby będą zdrowe, uśmiech nie zejdzie nam z twarzy.

 

DIETA DLA PIĘKNYCH ZĘBÓW 

KAWA I HERBATA powodują przebarwienia, zmniejszając efekt wybielania.

NAPOJE GAZOWANE I SOKI zawierają bardzo duże ilości cukrów, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo ich kwaśny odczyn powoduje erozję, czyli uszkodzenie szkliwa. To prowadzi do zwiększonej wrażliwości i przebarwień zębów.

Lepiej zjeść CZEKOLADĘ, którą wypłucze ślina, niż CHIPSY zalegające między zębami.

CZERWONE WINO, które zawiera dużą ilość barwnika, może powodować zmianę koloru zębów, a białe o niskim pH uszkadzać szkliwo.

Na wygląd naszych zębów negatywnie wpływa także DUŻA ILOŚĆ SOSU SOJOWEGO, OCTU BALSAMICZNEGO I CURRY.

 

JAK ZACHOWAĆ PIĘKNY UŚMIECH NA DŁUŻEJ?

Myj zęby po każdym posiłku. Jeśli spożywasz napoje o kwaśnym odczynie, takie jak sok czy Coca-Cola, odczekaj 15 minut, zanim zaczniesz szczotkować, bo ryzykujesz ścieraniem szkliwa.

Najważniejsze jest mycie wieczorne, bo podczas snu zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a więc ryzyko próchnicy wzrasta.

Używaj nici dentystycznej albo płukanki kilka razy dziennie.

Nie żuj gumy dłużej niż 20 minut, w przeciwnym wypadku ryzykujesz przerost mięśni żucia i problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym.

Unikaj palenia tytoniu i spożywania alkoholu, bo nie tylko zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwór, ale powodują przebarwienia i nieświeży oddech.

Regularnie odbywaj kontrolę u dentysty, a także wykonuj zabiegi profilaktyczn

Umów wizytę

Make an appointment