Około 70-80% ludzi cierpi na rozchwianie zębów, czyli wychylenie ich koron klinicznych w stosunku do kości wyrostka zębodołowego spowodowane najczęściej paradontozą. Jakie są przyczyny tej choroby i jak można ją leczyć, aby zachować zdrowe zęby?
Ruszające się zęby to najczęstszy objaw chorób przyzębia. Wywoływane są one przez bakterie niszczące ozębną, czyli otaczającą ząb tkankę, a także atakujące kość, w której jest on osadzony. Coraz słabiej umocowane w kości zęby zaczynają się chwiać, a wreszcie wypadać. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe udanie się do dentysty w przypadku zauważenia objawów choroby.
Ruchomość zębów obserwowana jest najczęściej około 30. roku życia, choć mogą się one faktycznie zacząć ruszać dopiero po paru latach od pierwszych objawów. Do najczęstszych przyczyn ich rozchwiania należą:
Niezależnie od przyczyn rozchwiania zębów, jeżeli zauważymy u siebie jakikolwiek niepokojący objaw, warto udać się jak najszybciej do stomatologa. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie nie doprowadzi do utraty uzębienia, nawet w przypadku paradontozy.
Wbrew przekonaniom można paradontoza jest możliwa do wyleczenia, jeśli odpowiednio wcześniej zgłosimy się do dentysty. Co prawda, nasz organizm jest w stanie bronić się sam przed zapaleniem wywoływanym przez bakterie i wytwarza przeciwciała. Mogą one jednak doprowadzić nie tylko do zniszczenia bakterii, ale również tkanek przyzębia. Dlatego kiedy zauważymy ruchomość zębów, krwawienie przy myciu czy poczujemy nieprzyjemny zapach z ust, należy jak najszybciej podjąć leczenie.
Leczenie rozchwiania zębów spowodowanego paradontozą zaczyna się przede wszystkim od poprawienia higieny jamy ustnej. Bardzo często pacjenci, którzy zauważą krwawienie dziąseł, zaczynają szczotkować zęby krócej i mniej dokładnie. Tymczasem to właśnie dłuższe i dokładniejsze mycie pomoże usunąć część bakterii.
W gabinecie stomatologicznym w przypadku rozpoznania paradontozy możliwe są natomiast następujące zabiegi:
Usunięcie z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych złogów to podstawowy zabieg zalecany i przeprowadzany przez stomatologów. W przypadku ciężkiego stadium stanu zapalnego dziąseł lekarz przepisuje dodatkowo czasem lek w postaci tabletek lub preparatów. Smaruje się nimi zainfekowane miejsca. W takich przypadkach poprawa ich stanu jest zauważalna już po paru dniach od wizyty w gabinecie.
Zabieg polegający na zeskrobaniu przez dentystę złogów z powierzchni korzenia zęba. Dzięki temu usuwane są tkanki zniszczone chorobą, co prowadzi do zagojenia się i zregenerowania ozębnej, wytwarzającej nową tkankę.
Szynowanie, czyli usztywnianie zębów, przeprowadza się w przypadkach zaawansowanego zniszczenia ozębnej przez paradontozę. Zęby mogą być połączone ze sobą z użyciem różnych technik, jak ligatura (specjalne druty), proteza szynująca lub splinty (szyny z kompozytu, powstającego na bazie syntetycznych żywic). Sztywna konstrukcja szynowania powoduje ograniczenie chwiania się zębów, a po zagojeniu się ran w dziąsłach i zregenerowaniu ozębnej, zostaje usunięta.
Jedna z najnowszych technik wspomagania regeneracji i przyrostu kości, w których osadzone są zęby, to błony zaporowe. Stosuje się je w przypadkach słabego osadzenia zębów w kości, ale także przy osadzaniu implantów, kiedy kości są na to zbyt zbyt cienkie. Metoda ta polega na rozdzieleniu kości i okostnej specjalną błoną zaporową wykonaną z tytanu lub innych, dobrze wchłanialnych przez tkanki, substancji. Kość oddzielona w ten sposób od okostnej zaczyna się rozrastać, nawet dwukrotnie zwiększając swoją objętość i obrastając chwiejące się zęby. Gdy osiągnie pożądaną grubość, błony zaporowe zostają usunięte, a kość ponownie styka się z okostną i przestaje się rozrastać.
Profesjonalne leczenie rozchwianych zębów wykonuje warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a stomatolog w trakcie pierwszej wizyty przedstawia pacjentowi dokładny plan leczenia, który pozwoli skutecznie przeciwdziałać konieczności usunięcia zębów.
Paradontoza to główna przyczyna utraty uzębienia u osób dorosłych. Dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka, która zapobiegnie pojawieniu się zapalenia w jamie ustnej. Najważniejsze działania, jakie możemy podjąć samodzielnie to:
Codzienna higiena jamy ustnej będzie miała duży wpływ na poprawę naszego samopoczucia, ale przede wszystkim zapobiegnie próchnicy i chorobom dziąseł. Właściwe nawyki i stały kontakt z lekarzem pozwolą nam na zachowanie własnych zębów nawet do późnego wieku.