Rozchwiane zęby. Przyczyny, objawy, metody leczenia.

Około 70-80% ludzi cierpi na rozchwianie zębów, czyli wychylenie ich koron klinicznych w stosunku do kości wyrostka zębodołowego spowodowane najczęściej paradontozą. Jakie są przyczyny tej choroby i jak można ją leczyć, aby zachować zdrowe zęby?

Czym są rozchwiane zęby?

Ruszające się zęby to najczęstszy objaw chorób przyzębia. Wywoływane są one przez bakterie niszczące ozębną, czyli otaczającą ząb tkankę, a także atakujące kość, w której jest on osadzony. Coraz słabiej umocowane w kości zęby zaczynają się chwiać, a wreszcie wypadać. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe udanie się do dentysty w przypadku zauważenia objawów choroby.

Przyczyny rozchwianych zębów

Ruchomość zębów obserwowana jest najczęściej około 30. roku życia, choć mogą się one faktycznie zacząć ruszać dopiero po paru latach od pierwszych objawów. Do najczęstszych przyczyn ich rozchwiania należą:

  • paradontoza – choroba przyzębia wywoływana przez bakterie namnażające się w jamie ustnej w wyniku braku dbałości o jej higienę. Niedokładne mycie i osadzanie się na zębach złogów w postaci płytki nazębnej lub kamienia nazębnego powoduje zagnieżdżanie się bakterii w przestrzeniach międzyzębowych oraz kieszonkach dziąsłowych, a w efekcie – ich stan zapalny. Obrzmienie dziąsła, zmiana jego koloru na ciemniejszy, krwawienie przy myciu zębów oraz nieprzyjemny zapach z ust to często właśnie pierwsze objawy paradontozy;
  • zgryz urazowy – stan pojawiający się, gdy jeden lub kilka zębów poddanych jest zbyt dużym siłom przy zgryzie. Prowadzi to do uszkodzenia tkanek, które utrzymują ząb w zębodole. Powodami ruchomości zębów w tym przypadku mogą być m.in. zbyt wysokie wypełnienie, korona, most lub występowanie bocznych sił żucia;
  • zmiana wielkości powierzchniowych korzeni spowodowana przez powikłania po leczeniu ortodontycznym, zapalenia lub urazy, które prowadzą do resorpcji korzeni lub odkształcenia się wyrostka zębodołowego;
  • bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

Niezależnie od przyczyn rozchwiania zębów, jeżeli zauważymy u siebie jakikolwiek niepokojący objaw, warto udać się jak najszybciej do stomatologa. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie nie doprowadzi do utraty uzębienia, nawet w przypadku paradontozy.

Czy rozchwiane zęby są skazane na usunięcie?

Wbrew przekonaniom można paradontoza jest możliwa do wyleczenia, jeśli odpowiednio wcześniej zgłosimy się do dentysty. Co prawda, nasz organizm jest w stanie bronić się sam przed zapaleniem wywoływanym przez bakterie i wytwarza przeciwciała. Mogą one jednak doprowadzić nie tylko do zniszczenia bakterii, ale również tkanek przyzębia. Dlatego kiedy zauważymy ruchomość zębów, krwawienie przy myciu czy poczujemy nieprzyjemny zapach z ust, należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Jak leczyć rozchwiane zęby?

Leczenie rozchwiania zębów spowodowanego paradontozą zaczyna się przede wszystkim od poprawienia higieny jamy ustnej. Bardzo często pacjenci, którzy zauważą krwawienie dziąseł, zaczynają szczotkować zęby krócej i mniej dokładnie. Tymczasem to właśnie dłuższe i dokładniejsze mycie pomoże usunąć część bakterii.
W gabinecie stomatologicznym w przypadku rozpoznania paradontozy możliwe są natomiast następujące zabiegi:

Usunięcie z zębów płytki oraz kamienia

Usunięcie z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych złogów to podstawowy zabieg zalecany i przeprowadzany przez stomatologów. W przypadku ciężkiego stadium stanu zapalnego dziąseł lekarz przepisuje dodatkowo czasem lek w postaci tabletek lub preparatów. Smaruje się nimi zainfekowane miejsca. W takich przypadkach poprawa ich stanu jest zauważalna już po paru dniach od wizyty w gabinecie.

Kiretaż

Zabieg polegający na zeskrobaniu przez dentystę złogów z powierzchni korzenia zęba. Dzięki temu usuwane są tkanki zniszczone chorobą, co prowadzi do zagojenia się i zregenerowania ozębnej, wytwarzającej nową tkankę.

Zabiegi szynowania zębów

Szynowanie, czyli usztywnianie zębów, przeprowadza się w przypadkach zaawansowanego zniszczenia ozębnej przez paradontozę. Zęby mogą być połączone ze sobą z użyciem różnych technik, jak ligatura (specjalne druty), proteza szynująca lub splinty (szyny z kompozytu, powstającego na bazie syntetycznych żywic). Sztywna konstrukcja szynowania powoduje ograniczenie chwiania się zębów, a po zagojeniu się ran w dziąsłach i zregenerowaniu ozębnej, zostaje usunięta.

Regeneracja kości z użyciem błon zaporowych

Jedna z najnowszych technik wspomagania regeneracji i przyrostu kości, w których osadzone są zęby, to błony zaporowe. Stosuje się je w przypadkach słabego osadzenia zębów w kości, ale także przy osadzaniu implantów, kiedy kości są na to zbyt zbyt cienkie. Metoda ta polega na rozdzieleniu kości i okostnej specjalną błoną zaporową wykonaną z tytanu lub innych, dobrze wchłanialnych przez tkanki, substancji. Kość oddzielona w ten sposób od okostnej zaczyna się rozrastać, nawet dwukrotnie zwiększając swoją objętość i obrastając chwiejące się zęby. Gdy osiągnie pożądaną grubość, błony zaporowe zostają usunięte, a kość ponownie styka się z okostną i przestaje się rozrastać.
Profesjonalne leczenie rozchwianych zębów wykonuje warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a stomatolog w trakcie pierwszej wizyty przedstawia pacjentowi dokładny plan leczenia, który pozwoli skutecznie przeciwdziałać konieczności usunięcia zębów.

Ruszające się zęby – profilaktyka

Paradontoza to główna przyczyna utraty uzębienia u osób dorosłych. Dlatego tak istotna jest odpowiednia profilaktyka, która zapobiegnie pojawieniu się zapalenia w jamie ustnej. Najważniejsze działania, jakie możemy podjąć samodzielnie to:

  • dokładne czyszczenie zębów każdego dnia, po każdym posiłku. Czyszczenie powinno wykonywać się nie tylko szczoteczką, ale także z użyciem nici dentystycznych, usuwając resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a na koniec dokładnie płucząc jamę ustną specjalnymi płynami;
  • systematyczne wizyty kontrolne i usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia w gabinecie stomatologicznym. Taki przegląd i czyszczenie należy wykonywać co pół roku. Tylko wtedy mamy szansę na odpowiednio wczesne wykrycie chorób dziąseł i zatrzymanie rozwoju paradontozy.

Codzienna higiena jamy ustnej będzie miała duży wpływ na poprawę naszego samopoczucia, ale przede wszystkim zapobiegnie próchnicy i chorobom dziąseł. Właściwe nawyki i stały kontakt z lekarzem pozwolą nam na zachowanie własnych zębów nawet do późnego wieku

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

NIP: 1182180875

kontakt@warsawdentalcenter.pl

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

NIP: 1182180875

Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa