Wyrzynający się ząb mądrości nie zawsze, ale często sprawia kłopoty. Tylko doświadczony stomatolog jest w stanie ocenić sposób postępowania i zalecić ewentualne usunięcie ósemki.
Ząb mądrości – co to?
Zęby mądrości, czyli cztery ostatnie zęby trzonowe po obu stronach szczęk, są wyjątkowe. Różnią się od innych zębów przede wszystkim tym, że zazwyczaj nie pojawiają się wjamie ustnej przed 16 20 rokiem życia, a często trzeba poczekać na nie nawet do 25-30 roku życia. Stąd ich nazwa – przyjmuje się, że wraz z upływem lat jesteśmy mądrzejsi. U niektórych osób wszystkie cztery zęby mądrości pojawiają się w jamie ustnej nawet w czwartej dekadzie życia. Zęby mądrości rosną stopniowo i może trwać to nawet kilka lat. Każda z czterech ósemek może zacząć rosnąć w zupełnie innym czasie, jej wzrost może też chwilowo się zatrzymać, by znów nabrać tempa.
Czy każdy ma zęby mądrości?
Zęby mądrości nie każdemu wyrosną, nawet jeśli w kości szczęki znajdują się ichzawiązki. Zęby mądrości nie są nam niezbędne, ale nie można też jednoznacznie powiedzieć, że są niepotrzebne. Pomimo kłopotów, jakie mogą sprawiać, czasami mogą okazać się przydatne – na przykład do autoprzeszczepu, choć obecnie częściej stosowanym rozwiązaniem są implanty.
Ząb mądrości: usuwanie nie zawsze jest konieczne
Zęby mądrości pojawiają się jako ostatnie i często zdarza się, że w szczęce jest już za mało miejsca, by mogły wyrosnąć prawidłowo. Ósemki mogą zostać zaklinowane pod tkanką dziąseł przez inne zęby lub kość. Uwięźnięcie ósemek często powoduje ból i obrzęk dziąseł, zwiększa też ryzyko krwawienia dziąseł. W skrajnych sytuacjach może pojawić się szczękościsk. W takiej sytuacji lekarz powinien dokładnie ocenić stan zęba i zadecydować o metodzie usunięcia. Nie zawsze jednak zaleca się usuwanie ósemek. Wprawdzie są one bardziej podatne na próchnicę i mogą sprawiać problemy, ale także ósemki można z powodzeniem leczyć. W niektórych krajach zaleca się jednak zabieg profilaktycznej ekstrakcji ósemek, tak by uniknąć kłopotów na przyszłość. Najlepiej jest to zrobić, gdy tylko zaczną rosnąć, ale usunięcie zęba możliwe jest w dowolnym momencie.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg zabiegu
Przebieg zabiegu ekstrakcji zębów mądrości zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczne usuwanie ósemki nie jest zazwyczaj skomplikowane, ale może trwać nieco dłużej niż w przypadku ekstrakcji innego zęba, zwłaszcza gdy wymaga tzw. dłutowania w przypadku ósemki zatrzymanej. Ósemka prawidłowo wyrżnięta nie sprawia zazwyczaj przy ekstrakcji problemów i może być usunięta w rutynowym znieczuleniu miejscowym.
Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba mądrości
Po usunięciu zębów mądrości należy przez około pół godziny przytrzymywać zębami (zagryźć) kawałek gazy, co ma na celu zmniejszenie krwawienia. W domu można zastosować zimne okłady, które zmniejszą ewentualny obrzęk i ból. Dyskomfort ze strony jamy ustnej po usunięciu zębów mądrości zazwyczaj mija w ciągu kilku dni, ale jeśli ból nasila się, krwawienie nie ustaje i pojawia się gorączka, należy zgłosić się do stomatologa. Po zabiegu zaleca się przez kilka godzin nie jeść i nie pić. Następnie można przyjmować płyny (najlepiej zimne lub w temperaturze pokojowej) oraz jeść potrawy niewymagające intensywnego gryzienia. Do tych zaleceń warto stosować się minimum 2-3 dni. Pacjent nie powinien martwić się tym, że w wyniku usunięcia ósemki zajdą niekorzystne zmiany w obrębie szczęki. Zazwyczaj zabieg ten nie ma wpływu na rozmieszczenie pozostałych zębów.
Ząb mądrości – objawy, jakie powinny skłonić do wizyty u stomatologa
Do lekarza zgłosić należy się, gdy pojawią się dolegliwości bólowe związane z zębami mądrości – nie tylko ból samego zęba, ale też dziąseł przy zębie oraz uczucie rozpierania. Lekarz oceni, czy ostatnie zęby trzonowe (zęby mądrości) wyrzynają się prawidłowo, w jakim stanie są dziąsła i czy konieczne jest usuwanie zębów mądrości. Warto wybrać sprawdzoną klinikę, taką jak Warsaw Dental Center, gdzie można liczyć na to, że zajmie się nami zespół doświadczonych lekarzy stomatologów, a więc diagnoza będzie bezbłędna.
Zostaw odpowiedź