Wybielanie zębów – najlepsze sposoby oraz ich koszt

Palenie papierosów, picie i jedzenie produktów barwiących zęby niejednokrotnie powoduje, że te przybierają ciemniejszy odcień i pojawiają się na nich mało estetyczne przebarwienia. Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym umożliwia rozjaśnienie szkliwa o kilka tonów i utrzymanie spektakularnych efektów nawet przez kilka lat. Na czym polega wybielanie zębów, jakie daje rezultaty i jakich kosztów możemy się spodziewać?

Jak wybielać zęby – sposoby

Wybielanie zębów jest współcześnie przeprowadzane profesjonalnie u stomatologa oraz sposobami domowymi. Na półkach drogerii znajdziemy obecnie mnóstwo produktów, takich jak żel wybielający, pasty i płyny, które można stosować samodzielnie, próbując delikatnie zniwelować przebarwienia szkliwa. Warto jednak używać ich z rozwagą, ponieważ nieumiejętnie zastosowany w jamie ustnej preparat wybielający może prowadzić do powstania nadwrażliwości zębów lub zniszczenia szkliwa.

Wybielanie zębów u dentysty – profesjonalne zabiegi

W przypadku wybielania zębów w warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center zabiegi poprawiające estetykę obejmują:

Usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg poprawiający wygląd zębów, jeżeli silnie nagromadził się na nich osad zmineralizowanej płytki nazębnej. Zdejmowanie kamienia nazębnego obejmuje skaling, piaskowanie i lakierowanie zębów i zaleca się przeprowadzać je regularnie. Zapobiega się w ten sposób gromadzeniu się bakterii i drobnoustrojów w płytce nazębnej prowadzącemu do powstawania próchnicy czy innych chorób. Nie usunie ono większego przebarwienia, ale jest często niezbędnym do wykonania zabiegiem przygotowującym do dalszego leczenia, jak np. leczenie kanałowe i późniejsze wypełnienie kanału.

Wybielanie lampą ZOOM

Nowoczesna, najszybsza i dająca natychmiastowy efekt metoda wybielania z użyciem lampy emitującej światło LED. Wybielanie zębów lampą ZOOM wykorzystuje skuteczność wybielającego nadtlenku wodoru znajdującego się w żelu nakładanym na powierzchnię zębów oraz żelaza, które aktywuje ten związek. Światło emitowane przez lampę Beyond ZOOM katalizuje reakcję chemiczną, w efekcie której pacjent zaledwie po jednym zabiegu wybielania zębów może cieszyć się olśniewająco białym uśmiechem, rozjaśnionym nawet o 8-9 odcieni. Sam zabieg wybielania zębów trwa do godziny, bowiem naświetlanie powtarza się trzy razy w 15-minutowych sesjach.
Aby utrzymać na dłużej piękny uśmiech, po zabiegu wybielania stomatolog może zalecić tzw. białą dietę, która pozbawiona jest produktów mocno barwiących szkliwo, takich jak czerwone wino, owoce jagodowe, buraki, kawa czy herbata. Zazwyczaj po miesiącu od zabiegu wybielania można wrócić do normalnego odżywiania.

Metoda nakładkowa wybielania zębów

Wybielanie zębów metodą nakładkową polega na stosowaniu specjalnych nakładek na zęby, dopasowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Nakładki wypełnia żel wybielający i używa się ich na ogół przez kilka tygodni. Można również połączyć zabieg wybielania lampą ZOOM i specjalne nakładki wybielające, co jest metodą proponowaną w Warsaw Dental Center. Dzięki temu utrwala się i wydłuża efekt olśniewająco białych zębów, który również dodatkowo można wzmocnić przez stosowanie zaleceń lekarza w zakresie tzw. białej diety.

Licówki

W przypadku bardzo zniszczonych, startych lub martwych zębów zalecaną metodą ich wybielenia i przywrócenia im idealnego wyglądu jest zastosowanie nakładek kompozytowych lub porcelanowych – licówek. Warto jednak pamiętać, że cały zabieg licowania zębów jest nieodwracalny, ponieważ wymaga szlifowania i zmiany kształtu naturalnego zęba. Jeżeli licówki zniszczą się lub odkleją, niezbędna będzie ich wymiana w gabinecie dentystycznym.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Możemy również próbować zyskać biały uśmiech domowymi sposobami, choć ich stosowanie nie daje aż tak widocznych efektów. Czasem może powodować ich nadwrażliwość lub niszczyć szkliwo. Wśród produktów, po jakie można sięgnąć wybielając zęby domowymi metodami, są:

Produkty drogeryjne

Oferowane w sklepach drogeryjnych pasty wybielające, płyny do płukania jamy ustnej, nici dentystyczne lub paski wybielające. Stosowanie past wybielających oraz innych środków tylko delikatnie zmienia kolor zębów, więc efekty są zdecydowanie mniej widoczne.

Środki naturalne wybielające zęby

Typowo domowe, tradycyjne metody rozjaśnienia szkliwa to m.in. szczotkowanie ich sodą oczyszczoną, kurkumą lub węglem aktywnym. Można również spróbować płukać usta olejem kokosowym, słonecznikowym lub lnianym, choć ten sposób wymaga regularności i praktykowania przez co najmniej kilka miesięcy. Warto też pamiętać, że opieranie się wyłącznie na wybielaniu nieprofesjonalnym, zbyt intensywne szczotkowanie zębów produktami naturalnymi, bez konsultacji u stomatologa, może doprowadzić do powstania nadwrażliwości zębów, a nawet zniszczenia ich szkliwa.

Czy warto wybielać zęby u dentysty?

Wybielenie zębów u dentysty jest najskuteczniejszą metodą uzyskania olśniewającego uśmiechu, z jednoczesnym zachowanie bezpieczeństwa i zdrowia pacjenta. Większość pacjentów, decydując się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, może rozjaśnić je nawet o kilka tonów. Warto pamiętać, że do kilkunastu dni po jego zakończeniu może dokuczać nam nadwrażliwość zębów, dlatego zaleca się używanie przez jakiś czas specjalnej pasty, a także nici dentystycznych oraz irygatora, które pozwalają na pozbycie się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Ze względu na osłabianie szkliwa, zabiegom wybielania nie należy również poddawać się częściej niż raz na rok.

Którą metodę wybielania zębów wybrać?

Wybór metody wybielania zębów zależy w znacznym stopniu od ich zniszczenia i zażółcenia, a także efektów, jakie chce uzyskać pacjent. Marząc o pięknym uśmiechu, należy więc skonsultować się ze specjalistą, który oceni stan uzębienia i zaprezentuje możliwości jego wybielenia. W niektórych przypadkach wystarczy stomatologiczne badanie kontrolne i regularne usuwanie osadu nazębnego. W innych konieczne będzie zastosowanie licówek, które będą używane już do końca życia pacjenta.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Ceny usługi wybielania zależą od przeprowadzonego zabiegu, jego skomplikowania i wyboru metody. W gabinecie stomatologicznym Warsaw Dental Center kształtują się one następująco:

 • scalling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja – 380 zł;
 • wybielanie lampą ZOOM (w tym wybielanie gabinetowe i nakładkowe) – 2000 zł;
 • licówka ceramiczna z dwukrzemianu litu – 3000 zł.

Każdy pacjent zgłaszający się do gabinetu stomatologicznego przed rozpoczęciem wybielania ma przedstawiony plan działania, który może dostosować do indywidualnych potrzeb i swoich możliwości finansowych.

Wybielanie zębów u dentysty – Warsaw Dental Center

Warszawska klinika stomatologiczna Warsaw Dental Center oferuje szerokie możliwości zadbania o estetykę zębów i ładny uśmiech, w tym wybielanie różnymi metodami. Warto zadbać we właściwy sposób o higienę jamy ustnej pod opieką doświadczonych profesjonalistów w dziedzinie stomatologii estetycznej.

Napisz do nas  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.

  NIP: 1182180875

  kontakt@warsawdentalcenter.pl

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa

  Warsaw Dental Center Leończak Kupryś Sp.k.​

  NIP: 1182180875

  Pon. — Pt. 9.00 — 21.00

  ul. Topiel 11, 00-342 Warszawa