Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. W ciągu 9 miesięcy organizm przechodzi niesamowitą metamorfozę, a w związku z tym wymaga szczególnego traktowania. Przyszłe mamy unikają w tym czasie leków, dbają o dietę, samopoczucie i o odporność. Nie wszystko da się jednak przewidzieć. Co zrobić, gdy oczekując narodzin dziecka, zaskoczy nas ból zęba? Czy można wtedy podjąć się leczenia zębów? Czy znieczulenie stomatologiczne w ciąży jest dozwolone?
Jednym z ogólnych zaleceń dla kobiet myślących o macierzyństwie jest wykonanie szczegółowego przeglądu stomatologicznego. W trakcie oczekiwania na dziecko bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Warto wtedy szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej, ponieważ stan zapalny u kobiety w ciąży może być nie tylko zagrożeniem dla niej, ale także dla płodu. Jeśli więc zastanawiamy się, czy w ciąży można iść do dentysty, odpowiedź jest prosta – tak.
Wiele kobiet obawia się, że skoro w trakcie ciąży zabronione jest przyjmowanie niektórych leków, to także znieczulenie stomatologiczne może być szkodliwe dla płodu. Nic bardziej mylnego! W dobie nowoczesnych technologii, lekarz dostosowuje preparaty tak, by nie zaszkodzić dziecku i zlikwidować dolegliwości bólowe u matki. Takie środki zawierają artykainę, która miejscowo znieczula ząb, umożliwiając dalsze leczenie. Co ważne, stres w ciąży również jest bardzo niekorzystny, dlatego tak istotne jest, by leczenie zębów było dla pacjentki w pełni komfortowe.
W pierwszym trymestrze organizm matki jest szczególnie wrażliwy, dlatego zaleca się, aby w tym okresie nie stosować znieczulenia i zaplanować poważniejsze zabiegi na drugi trymestr lub odczekać do narodzin dziecka.
Niestety zdarza się, że odwlekane leczenie endodontyczne może wywołać poważny stan zapalny zęba i dziąseł, który będzie negatywnie wpływał na kondycję całego organizmu kobiety. W tak ryzykownej sytuacji ciężarna musi rozpocząć leczenie kanałowe najszybciej jak to możliwe. Zaleca się przeprowadzenie zabiegu za pomocą specjalnego mikroskopu wykorzystywanego przy leczeniu endodontycznym, dostępnego w profesjonalnych gabinetach dentystycznych.
U kobiet w ciąży piaskowanie zębów jest nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane. Usunięcie płytki nazębnej, pomaga zapobiegać gromadzeniu się bakterii próchnicy oraz kamienia nazębnego. Zaleca się wykonywanie skalingu minimum 2 razy w okresie dziewięciu miesięcy.
Zaleca się, aby z usuwaniem zęba poczekać przynajmniej do drugiego trymestru lub w najlepszym przypadku na koniec ciąży. To dość inwazyjny zabieg, dlatego też unikniemy tym samym ryzyka osłabienia lub infekcji u matki, jak i u dziecka.
Przyszłe mamy nie powinny decydować się na wybielanie zębów ze względu na używane w preparatach silne substancje chemiczne, które mogłyby zaszkodzić ciąży.
Plombowanie podobnie jak inne zabiegi stomatologiczne są wykonywane w okresie ciąży wyłącznie po zaleceniu ich przez lekarza, dlatego jeśli nie są konieczne, lepiej odczekać do momentu narodzin maleństwa. Jeśli jednak stan zęba jest na tyle poważny, że nie można czekać, stomatolog dostosowuje leczenie oraz wykorzystywane środki tak, aby nie zaszkodzić zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku.
Leczenie próchnicy jest w stu procentach bezpieczne i dozwolone na każdym etapie ciąży. Nieleczona może zainfekować więcej zębów, a nawet doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł, co może okazać się niebezpieczne zarówno dla zdrowia przyszłej mamy i płodu.
Istnieje zalecenie, aby ciężarne unikały wykonywania RTG zęba. Jeśli jednak stan zapalny tego wymaga, stosuje się tzw. formę małoobrazkową przy jednoczesnym zabezpieczeniu pacjentki poprzez specjalny ołowiany fartuch z kołnierzem. Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystywać niski stopień promieniowania, ponadto istnieje wiele innych metod zastępujących klasyczny obraz RTG, np. leczenie endodontyczne przy użyciu specjalnego mikroskopu. Dzięki takim rozwiązaniom, możemy uniknąć zbędnego ryzyka.
W aptekach dostępne jest kilkadziesiąt lekarstw, z czego większość na bazie naturalnych składników lub paracetamolu, które są bezpieczne dla przyszłych mam i ich dzieci. To właśnie paracetamol jest odpowiedzią na pytanie, co na ból zęba w ciąży wybrać. Ważne jest jednak, aby gdy pojawi się jakakolwiek dolegliwość, nie bagatelizować jej i udać się pilnie do stomatologa.
Jedną z polecanych klinik, która przyszłej mamie i jej dziecku zapewni stuprocentowe bezpieczeństwo w trakcie leczenia, jest klinika Warsaw Dental Center.
Na umówionej wizycie, specjalista wykona przegląd jamy ustnej, zaplanuje odpowiednią kurację i aby uśmierzyć ból, zaleci odpowiedni lek (czasem antybiotyk), który będzie bezpieczny dla dziecka i da ulgę przyszłej mamie.